logo
انواع کلاس کنکور

برای آمادگی بیشتر و موفقیت در کنکور سراسری، بسیاری از دانش‌آموزان کلاس‌های کنکوری را انتخاب می‌کنند. این کلاس‌ها انواع مختلفی دارند که به‌طورکلی در دودسته آنلاین و حضوری طبقه‌بندی می‌شوند. کلاس‌های کنکوری از جوانب مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت در فواید و مضراتی هرکدام از آن‌ها نیز منعکس شده است. برای تصمیم‌گیری راحت‌تر در انتخاب اساتید و نتیجه‌گیری بهتر از شرکت در کلاس‌ها، داوطلبان آزمون سراسری ابتدا باید با انواع کلاس کنکور آشنا شده و سپس با توجه به نیازی که دارند، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. 

کلاس کنکوری چیست؟

شاید بهتر است که ابتدا با واژه کلاس کنکوری بیشتر و عمیق‌تر آشنا شویم. کلاس کنکور ازلحاظ محتوای درسی هیچ تفاوتی با کلاس مدرسه ندارد. مواردی که باعث می‌شود این کلاس‌ها و آموزشگاه‌های کنکوری از مدارس دولتی متمایز شوند، برنامه‌ریزی و روش‌های تدریس و حل مسائل است. در کلاس‌های کنکوری نوع آموزش بسیار ساده و روان انجام شده و تمام کلاس‌ها طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند پیش می‌روند. در این کلاس‌ها، اساتید و دبیرانی حضور دارند که با آخرین متدهای تدریس آشنا بوده و در روند آموزش از مسائل و سؤالات کنکور سال‌های گذشته استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب، کلاس‌های کنکوری مسیر موفقیت را برای دانش‌آموزان هموارتر کرده و متقاضیان زیادی دارند. 

چند نوع کلاس کنکوری وجود دارد؟

در یک تقسیم‌بندی کلی، کلاس‌های کنکوری در دو گروه حضوری و آنلاین طبقه‌بندی می‌شوند. همان‌طور که از نام کلاس‌های حضوری پیداست، دانش‌آموز به‌صورت فیزیکی در کلاس حضور یافته و می‌تواند ایرادات خود را به کمک دبیر برطرف کند. حضور در کلاس‌ کنکور آنلاین، شرایط متفاوت‌تری دارد. با متصل شدن به اینترنت و حضور در برنامه معرفی شده از سوی آموزشگاه، ارتباط بین دانش‌آموز و اساتید برقرار می‌شود. در ادامه به‌طور گسترده‌تری به بررسی ویژگی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

کلاس کنکور حضوری

در ابتدا تنها کلاس‌های کنکور حضوری وجود داشتند. به همین علت اغلب کلاس‌ها در آموزشگاه‌ها به‌صورت حضوری برگزار می‌شوند. در کلاس‌های حضوری دانش‌آموزان به‌صورت مستقیم با اساتید و مدرس‌ها در ارتباط هستند و می‌توانند سؤال خود را درآن‌واحد از آن‌ها بپرسند. به هنگام تدریس ممکن است در برخی موارد قسمتی از مطلب برای یک دانش‌آموز به‌خوبی جا نیفتاده باشد. در این حالت با شرکت در کلاس حضوری می‌توانید به‌سادگی از دبیر توضیحات مجدد را دریافت کنید. 

روش تدریس در کلاس‌های حضوری برای همه داوطلبان یکسان است؛ اما در بعضی موارد نیز ممکن است این شیوه تدریس دچار تغییرات شود. برای مثال، برای حل بعضی مباحث درسی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در این حالت، مدرس در کلاس حضوری سعی می‌کند بهترین و ساده‌ترین راه‌حل را به فراگیران خود آموزش دهد. حال اگر تعدادی از دانش‌آموزان نتوانند روش تدریس شده را به‌خوبی متوجه شوند، او می‌تواند از روش دیگری برای راحت‌تر کردن حل مسئله استفاده کند. این مورد در کلاس‌های غیرحضوری و دی‌وی‌دی‌های آموزشی دیده نمی‌شود و یکی از نقاط قوت کلاس‌های حضوری به‌حساب می‌آید. 

کلاس کنکور آنلاین

شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس باعث شد اغلب ارگان‌های آموزشی اعم از دولتی و غیردولتی تغییر رویه داده و به‌صورت آنلاین خدمت‌رسانی کنند. برخی از آموزشگاه‌های کنکوری نیز در راستای کاهش خطر ابتلا به بیماری کرونا، کلاس‌های خود را به‌صورت آنلاین برگزار کردند. این روش به مزاج بسیاری افراد خوش آمد و حتی با کاهش همه‌گیری کرونا، این آموزشگاه‌ها کماکان به کار خود ادامه دادند. با افزایش تقاضا برای کلاس‌های آنلاین، آموزشگاه‌ها به‌طور جدی‌تری بر روی آن سرمایه‌گذاری کردند. این شیوه برگزاری کلاس کنکوری فواید بسیار زیادی دارد.

با شرکت در کلاس آنلاین، دیگر زمانی برای رفت‌وبرگشت کلاس تلف نمی‌شود و فرد به‌سرعت و با راحتی بیشتری می‌تواند در کلاس حضور پیدا کند. در این شرایط انرژی و وقت بیشتری برای داوطلبان باقی‌مانده که می‌تواند صرف دروس و مباحث دیگر شود. ویژگی بعدی این کلاس‌ها هزینه کمتر نسبت به کلاس‌های حضوری است. در این روش تدریس، هزینه کلاس برای دانش‌آموزان اقتصادی‌تر خواهد بود. بااین‌حال، فرصت زیادی برای پرسش سؤال و رفع اشکال در کلاس‌های کنکور آنلاین وجود ندارد و یا اغلب مباحث تنها یک‌بار تدریس می‌شوند. این موضوع از مشکلات بزرگ تدریس‌های آنلاین محسوب می‌شوند.

از دی‌وی‌دی‌های آموزشی استفاده کنیم یا خیر؟!

دی‌وی‌دی‌های آموزشی توسط ناشران مختلفی تهیه می‌شوند؛ این آموزش‌ها در طبقه‌بندی کلی جزو آموزش‌های آنلاین دسته‌بندی می‌شوند؛ با این تفاوت که سؤال‌های ایجادشده در حین تماشای ویدئوها، بی‌پاسخ در ذهن شما باقی می‌مانند و کسی برای جواب دادن به آن‌ها در دسترس نیست. البته تمام مباحث درسی در این پکیج‌ها به‌صورت کامل و همراه با مثال و تست ارائه می‌شوند. بعد از مشاهده ویدیوهای ضبط‌شده اگر بخشی از مبحث را متوجه نشدید، جای نگرانی نیست. مهم‌ترین قابلیت این پکیج‌ها، امکان مشاهده مجدد ویدیوها است. از معایب این نوع کلاس کنکوری نیز می‌توان به عدم امکان دسترسی به دبیر و رفع اشکال اشاره کرد. 

طبقه‌بندی کلاس‌های کنکوری حضوری

تمام کلاس‌های کنکور حضوری در آموزشگاه‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی برگزار می‌شوند. درنتیجه، طبقه‌بندی این کلا‌س‌ها از این دو حالت خارج نیست. آموزشگاه‌های نیمه‌خصوصی  با برخی از ارگان‌های دولتی قرارداد دارند. باوجود این قرارداد معمولاً هزینه پرداختی برای کلاس‌ها کمی به‌صرفه‌تر از آموزشگاه‌های خصوصی خواهد بود. این مراکز هم‌چنین با توجه به مفاد قرارداد می‌توانند مبالغ پرداختی را برای شما قسط‌بندی کنند. سایر آموزشگاه‌ها که به‌صورت خصوصی فعالیت دارند، هیچ قرارداد و کد تخفیف خاصی برای داوطلبان در نظر نمی‌گیرند. این آموزشگاه‌ها معمولاً هزینه خدمات ارائه‌شده را به‌صورت نقدی دریافت می‌کنند. ازنظر کیفیت خدمات و حضور مدرس‌ها، این آموزشگاه‌‎ها تفاوتی با یکدیگر ندارند و ثبت‌نام کردن در آن‌ها موضوعی کاملاً سلیقه‌ای است.

هریک از کلاس‌های کنکور حضوری و غیرحضوری فواید خاصی دارد که هر داوطلب می‌تواند متناسب با شرایط خود از آن‌ها استفاده کند. برای شرکت در کلاس‌های کنکوری به‌صورت متناسب با نیاز، داوطلبان می‌توانند سطح خود را به کمک یک مشاور بسنجند. موسسه اپکس آنلاین متشکل از مشاورین تحصیلی و اساتید بلندپایه‌ای است که می‌توانند همه متقاضیان را در مسیر درست راهنمایی  کنند.  

با ما تماس بگیرید

۰۴۱۶۲۶۶ - ۰۹۰۳۱۲۷۲۰۸۷
۰۹۱۴۲۳۸۹۸۵۳ - ۰۹۳۷۰۹۹۳۹۳۳
۰۹۱۲۰۸۷۹۳۵۰