logo
مصاحبه با الهام وطن خواه رتبه ۸ منطقه کنکور ۱۳۹۹ تجربی
 • نظر شما در مورد دوران کرونا چیست؟ چه توصیه‌ای دارید برای بچه‌ها؟ و خودتان چه کارهایی در این دوران انجام داده‌اید؟

به نظر من بهترین فرصت الان برای بچه‌های امسال است. ای کاش کرونا از پارسال شروع می‌شد و قلم چی‌های ما هم همین طور آنلاین می‌شد چون آنلاین بهتر از حضوری است، می‌شود آزمون را مدیریت کرد. من خودم اگر برگردم  به گذشته و کرونا باشد حتی کارنامه‌ام را وارد نمی‌کردم که حتی جزو رتبه ها نباشم و اسمم دیده نشود در دوازدهم، چون در این دوره خیلی مهم است که توقعات دیگران و خودمان را کنترل کنیم. چون سر جلسه همه‌ی این ها به یاد آدم می‌آید و باعث اذیت می‌شود.ولی در رابطه با کرونا ما در شرایط حساس تری بودیم، چون مادرم جزو کادر بهداشت و درمان بودند و در خانه مسائل پروتکل بیشتر مطرح بود ولی بعد از یک مدت من دیگر به کرونا فکر نمی‌کردم و آن را بیشتر به فرصت تبدیل کرده بودم.

 

 • روز قبل از آزمونتان را توصیف می‌کنید؟

بزرگترین کابوس من، هفته‌ی آخر کنکورم هست و هیچ وقت به آن فکر نمی‌کنم. چون واقعا عذاب آور بود برای خودم و خانواده‌ام. چون من از دو شب قبل نتوانسته بودم بخوابم ولی چون تجربه‌اش را در تابستان داشتم که با ۳ ساعت خواب در مجموع ۲ شبانه روز توانسته بودم رتبه ۴ کشوری بشوم به همین خاطر استرس این را نداشتم که نتوانسته‌ام بخوابم. ولی خیلی شرایط سختی بود.آن غروب آفتاب که رفت من دیگر همه‌ی روحیه‌ام را از دست داده بودم و خیلی توقعات به سراغم می‎‌آمد و چون بقیه هم زنگ می‌زدند این گونه افکار تشدید می‌شد.

 

 • تا ساعت چند درس خواندید؟

تا ساعت ۴ به مدت ۷ ساعت و بعد از آن با دوستم رفتم بیرون که هی ایشان سعی می‌کردند من را از فضای کنکور دور کنند ولی نمی‌توانستند.

 

 • اسم دوستتان چه بود؟

خانم سمانه توتونچیان که خیلی باید ازش تشکر کنم.

 

 • سوال های کنکور ریاضی و هنر را بررسی کرده بودید؟

آن‌ها را بررسی کردم. ریاضی را یک نگاهی انداختم چون می‌دانستم ادبیات قرار است به همان ترتیب باشد. یعنی می‌دانستم سوال ۲ شمارشی، سوال ۷ تاریخ ادبیات. سوال ۷ قرار نبود بزنم و نزدم.

 • توصیه می‌کنید به بچه‌ها همچین کاری را روز؟

با زمان بندی اصلا. ولی من هنر را که زدم نمیدانم چرا هنر را خوب زدم و همین به من یک امیدی داد که شاید بتوانم خوب بزنم کنکورم را.

 

 • خانم وطن خواه نتیجه کنکورتان را چگونه دیدید؟

 ساعت ۴.۵ بابام دیدند ولی گویا ساعت ۳.۵ که شما در کانال گذاشته بودید همه می‌دانستند و به من تبریک نوشته بودند و من خودم ساعت ۴.۵ با صدای بابام بلند شدم.

 

 • بعد از امتحان چه حسی داشتید؟ چون می گویند شما کلا غیب شدید و نبودید.

بله من تا یک هفته از تبریز رفتم بیرون و گوشی هم نبرده بودم و در خانه مادربزرگ ساکن شدم.

 

 • برویم سراغ آزمون‌های آزمایشی، چطور شد بچه‌هایی اومدن رتبه شدند که اسامی شان زیاد مطرح نبود؟ چه توصیه‌ای می‌کنید؟

آزمون خیلی خوب است از نظر مدیریت آزمون و مدیریت زمان و خیلی به من کمک کرد ولی از جهت ایجاد توقع در دیگران خیلی به من صدمه زد و اگر برگردم گذشته از دهم همه‌ی نتیجه هامو هاید می‌کنم از بقیه که هیچ وقت هیچ کس رتبه‌ام را نفهمد و سعی می کردم در کنکور سورپرایز کنم تا این که از همان اول هی توقع ایجاد کنم در مردم. ولی من مدیریت آزمون خودم را مدیون آزمون قلم چی هستم.

 

 • تحلیل آزمونتان را هم می فرمایید؟

من تا خود دوازدهم اصلا تحلیل نمی‌کردم حتی بعضی از آزمون هایم را الان هم نمی‌دانم چه چیزی را غلط زده‌ام چون برایم رتبه و ترازها خیلی مهم بود و قلم چی را که می‌رفتم و فقط کارنامه‌ام را نگاه می‌کردم که ببینم رتبه چند شده‌ام و از بس استرس داشتم یا به دوستم یا به آقای خادم می‌گفتم نگاه می‌کردند و رتبه‌ام را به من می‌گفتند. کلا شماره داوطلبی من را همه داشتند. به همین دلیل زیاد تحلیل بلد نبودم ولی از دوازدهم جدی شد برایم و در آزمون‌های جامع خیلی مهم بود برایم و ۳-۴ ساعت تحلیل می‌کردم.تحلیل به خصوص برای زیست شناسی خیلی مهم است.

 

 • خانم وطن خواه می‌دانیم که شما مشاور نداشتید، چه کسی ابرنامه شما را می‌نوشت و چه کسی پیگیر بود؟

من مشاور نداشتم. در دهم نداشتن مشاور و برنامه مشکلی برایم ایجاد نکرد اما از اول یازدهم رتبه‌هایم خیلی عوض شد که یادم هست که یک روز خیلی ناامید شده بودم و به دوستم – همان خانوم توتونچیان- پیام دادم و به من برنامه‌ریزی را یاد دادند و از اون پس خودم برنامه‌ریزی می‌کردم و کسی پیگیر نبود. ولی خانواده‌ام با برنامه من تنظیم بودند. به برنامه متعهد بود ولی بعضی وقت‌ها اتفاق می‌افتاد که دوست داشتم زیست را بخوانم و ۵ ساعت زیست می‌خواندم و دینی می‌ماند و چون حوصله ام نمی‌کشید دینی می‌موند برای فردا.

 

 • وقتی گفتند می‌خواهند آزمون را به تعویق بیاندازند چه حسی داشتید؟

من خوشحال بودم از به تعویق افتادن آزمون.

 

 • در سه سالی که تلاش کردید و در روند پیشرفتتان آیا اتفاق افتاده که نا امید شوید و مشکلاتی برای شما پیش آید؟ چه توصیه ای دارید برای بچه هایی که جمعه ها ترازهای خوبی کسب نمی کنند و دچار مشکلاتی می شوند؟

من اگر برگردم به گذشته تنها چیزی که فکر نمی کنم رتبه و تراز قلم چی هست. درصد ها مهم هستند برای تحلیل ولی رتبه واقعا همانی نیست که قرار است بیاورند مخصوصا الان که تقلب زیاده. فقطمهم این است که درصدهای خود را در یک دفتر بنویسند و مقایسه کنند. زمانی که خسته می شدم زحمات چند ساله م یادم می افتاد و برای این که این زحمات خودم و پدر و مادر به هدر نرود با انگیزه ادامه می دادم. 

 

 • چند ساعت در روز مطالعه داشتید؟

۱۰-۱۱ ساعت

 

 • دروان جمع بندی چقدر برایتان مهم بود و در این دوران چه کارهایی کردید؟

وقتی جمع بندی شروع می شود همه می گویند “مدیریت زمان” و آنقدر کنار من این کلمه را گفته بودند که من نسبت به این کلمه وسواس گرفته بودم. حتی با شما هم در میان گذاشتم و شما گفتید که خودتان هم سر جلسه به زمان نگاه نکرده بودید و می دانستید آنقدر زرنگ هستید که می توانید در زمان مناسب به سوالات جواب دهید و من که با چند نفر از رتبه های پارسال حرف زدم تصمیم گرفتم که به زمان نگاه نکنم. کار دیگری که به من کمک کرد این بود که من همیشه می نوشتم که چقدر زمان طول کشید تا به هر درس جواب بدهم و دیدم بدون اینکه به زمان نگاه کنم هم می توانم همان زمان را رعایت کنم. یعنی وقتی وارد آزمون میشوم یک ساعت ذهنی دارم و این باعث می شود که بی دقتی ام کمتر شود مخصوصا در درس ریاضی و فیزیک.

 

 • راجع به کلاس های آنلاین و مقایسه با کلاس های حضوری؟

کلاس های آنلاین خیلی بهتر از کلاس حضوری بود برای من چون در کلاس هم صحبت نمی شد و می توانستیم از آفلاین هم دوباره استفاده کنیم و یک مطلب را چند باره گوش دهیم به خصوص در زیست. کلاس های آنلاین فیزیک هم نظم ذهنی به من داد.

 

 • آیا فعالیت فرادرسی داشتید؟

من دو هفته ای که برای قلم چی می خواندم جایی هم نمیرفتم و تفریحی نداشتم جز تلویزیون دیدن.ولی عادت داشتم از قلم چی که بیرون می آمدم اول می رفتم سینما و اصلا درس نمی خواندم.

 

 • سر جلسه؟

من وقتی وارد حوزه شدم گفتم میروم تا تک رقمی شوم، وقتی ادبیات را دیدم گفتم میروم پزشکی تهران، وقتی زیست را دیدم گفتم میروم پزشکی تبریز و وقتی شیمی را دیدم دعا می کردم پردیس تبریز قبول شوم.

 

 • بهترین درصد عمومی؟

عربی ۱۰۰ %

 

 • بهترین درصد اختصاصی؟

ریاضی ۸۹%

 

 • کل درصدهاتون رو میشه بگید؟

زیست ۸۴.۴% ، شیمی ۷۸% ، فیزیک ۷۹% ، زمین ۷۴%

 

 • توصیه برای درس زیست؟

اول از همه تاکید من این است که حتما با یک دبیر بخوانند. من از یازدهم به آموخته های آقای خادم تکیه کردم تا آخر آزمون ها طرز فکرم شبیه آقای خادم شده بود. من آزمون های ایشان را خیلی جدی می گرفتم و هی مرور می کردم و نکاتش را در یک دفتر نوشته بودم. اشتباه من در یازدهم این بود برای زیست ۵ تا منبع زده بودم و درس زیستم خیلی ضعیف شد و مجبور شدم در دوازدهم برای جبرانش زیاد وقت بگذارم. ولی در دوازدهم خیلی روی کتاب درسی تاکید داشتم و فقط منبع تستم خیلی سبز و سه سطحی بود.در دوران جمع بندی هم منبعم فقط آزمون های آقای خادم بود.و تحلیل آزمون ایشان برایم خیلی مهم بود.

 

 • در مورد درس فیزیک ؟

کتاب درسی مهم است ولی من می دانستم کجاهای کتاب درسی مهم است.مثلا ۲ فصل اول فیزیک را نگه داشتم بعد از عید در دوران جمع بندی بخوانم.جزوه های آقای حاتم خانی را خیلی با دقت می خواندم و سر جلسه با دقت به درس گوش می دادم و همیشه بریام خیلی مهم بود که سر جلسه مسائل را درست جواب دهم.

فیزیک را با بودجه بندی قلم چی می رفتم و منبع تست هم زیاد داشتم ولی اگر برگردم گذشته منابعم را کم می کنم و به جای آن سوال های خوب بیشتری میزنم.مثلا به جای منابع زیاد نشر الگو و سه سطحی رو میزدم.

 

 • اهمیت دهم و یازدهم ؟

من دهم به هدف کنکور نمی خواندم ولی داشتم کنکوری می خواندم بدون این که خودم بدانم.هدف من از چهارم دبستان رقابت با دوستم بود.از وقتی به فکر کنکور افتادم که با آقای خادم آشنا شدم اواخر دهم و ساعات مطالعه ام هم بیشتر شد. مطالعه زیستم هم خیلی بهتر شد.من نقطه ضعفم در دهم زیستم بود و بقیه درس ها را خوب میخواندم.حتی فیزیک نقطه قوتم بود.ولی دهم را واقعا خوب خوانده بودم و باعث شد در دوازدهم زمان کمتری برایش بگذارم.

 

 • حرف آخر؟

اولا هیچوقت هدف را کنکور قرار ندهند. بیشتر آینده شغلی مد نظرشون باشه و اینکه می خواهند چه شغلی داشته باشند و با این هدف درس بخوانند. مثلا من زیست را با هدف این که در آینده پزشک خواهم شد می خواندم.

با ما تماس بگیرید

۰۴۱۶۲۶۶ - ۰۹۰۳۱۲۷۲۰۸۷
۰۹۱۴۲۳۸۹۸۵۳ - ۰۹۳۷۰۹۹۳۹۳۳
۰۹۱۲۰۸۷۹۳۵۰