logo
فواید کلاس کنکور

چالش همیشگی دانش‌آموزان هنگام مواجه‌شدن با آزمون بزرگی به اسم کنکور، عدم آمادگی کافی برای آن است. هرساله دانش‌آموزان در تلاش‌اند که بتوانند از این غول بزرگ به‌خوبی عبور کرده و آینده خوبی را برای خود رقم بزنند. یکی از راهکارهای رایج، استفاده از کلاس‌های کنکور است. کلاس‌های کنکوری همانند شمشیر دولبه عمل می‌کنند؛ یعنی هم می‌توانند بسیار مفید و تأثیرگذار باشند و هم می‌توانند شما را از مسیر صحیح خارج کنند. امروز در این مقاله قصد داریم فواید کلاس کنکوری و مضرات آن را به‌صورت کامل بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت کلاس کنکور و کلاس مدرسه

اغلب افراد با دید منفی و یا بیش‌ازحد خوش‌بینانه به کلاس‌های کنکوری نگاه می‌کنند. این دو دیدگاه مصداق بارز افراط‌وتفریط است؛ چراکه فواید و معایب کلاس کنکور به‌صورت قطعی ثابت نشده و کاملاً با شرایط دانش‌آموز ارتباط دارد. این کلاس‌ها ازلحاظ محتوایی هیچ تفاوتی با کلاس‌های مدرسه ندارند؛ اما موضوع مهمی که این کلاس‌ها را از کلاس‌های مدرسه متمایز می‌کند، نظم و برنامه‌ریزی است. تمام کلاس‌های مرتبط با کنکور طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و از قبل تعیین‌شده پیش می‌روند و به پیشرفت داوطلبان کنکور کمک می‌کنند. 

دومین تفاوت کلاس کنکور با کلاس مدرسه، اساتید و مدرسان این کلاس‌ها هستند. با توجه به هزینه نسبتاً زیادی که دانش‌آموزان برای کلاس‌های کنکوری پرداخت می‌کنند، قاعدتاً انتظار می‌رود که اساتیدی با تجربه و دانش زیاد در مباحث کنکوری بدر کلاس‌ها حضور پیدا کنند. معمولاً در مدارس دولتی روش تدریس اساتید تا حد قابل‌توجهی با روش‌های کنکوری متفاوت است و به علت وجود مشکلات متعدد در نظام آموزشی، اصلاح این مورد کار بسیار دشواری خواهد بود. درواقع کلاس‌های کنکور ازنظر محتوای تدریس شده تفاوتی با کلاس‌های درس دولتی ندارند؛ بلکه روش حل مسائل و انرژی و زمان صرف شده برای هر مبحث است که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

کلاس کنکوری خوبه یا بد؟

به‌جرئت می‌توان این سؤال را پرتکرارترین سؤال مربوط به کنکور دانست. قطعاً در ذهن هر داوطلب کنکور یک‌بار هم که شده این سؤال شکل گرفته و متأسفانه پاسخ کاملی به آن داده نشده است. به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که کلاس‌های کنکوری خوب یا بد هستند؛ زیرا این موضوع به شرایط گوناگونی ارتباط دارد که مهم‌ترین آن، خود دانش‌آموزان هستند. برای مثال، شما یک چاقو را در نظر بگیرید که می‌توان با آن کارهای مفید مانند خرد کردن سبزیجات و پیاز را انجام داد. هم‌چنین می‌توان از آن به‌عنوان یک سلاح برای اذیت و آزار مردم استفاده کرد. حالا چاقو وسیله‌ی خوبی است یا خیر؟ شرکت در کلاس کنکوری نیز دقیقاً وضعیتی مشابه با این مثال دارد که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

قبل از اینکه فریب تبلیغات و تعریف‌های اطرافیان را بخورید، بهتر است اطلاعات کاملی درباره خود و کلاس‌های کنکوری به دست بیاورید. برای کسب اطلاعات کامل و به‌روز، کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی بهترین گزینه است. یکی از مراکز معتبر و باسابقه این زمینه، موسسه اپکس آنلاین است که هرساله داوطلبان زیادی را با رتبه‌های برتر روانه دانشگاه می‌کند. مشاوران این موسسه از اساتید خبره و باتجربه هستند که سابقه کاری بسیار درخشانی دارند. برای آسان‌تر طی کردن مسیر موفقیت و رسیدن به آن، می‌توانید با مراجعه حضوری به موسسه اپکس از خدمات مشاوره‌ای آن بهره‌مند شوید. 

برخی از دانش‌آموزان بعد از مراجعه به مشاور تحصیلی متوجه می‌شوند که در بسیاری از دروس نیازی به کلاس کنکور ندارند. آگاهی از این موضوع تا حد به صرفه‌جویی در هزینه و وقت دانش‌آموز کمک می‌کند. این دسته از دانش‌آموزان با توجه به دریافت مشاوره می‌توانند برنامه‌ریزی کاملی ایجاد کرده و مسیر موفقیت را کاملاً اصولی و واقع‌بینانه طی کنند. در مقابل، دانش‌آموزان دیگری نیز هستند که متوجه می‌شوند بسیاری از وقت خود را با سهل‌انگاری گذرانده‌اند. این دسته از دانش‌آموزان برای جبران زمان ازدست‌رفته و رسیدن به آمادگی کافی می‌توانند از کلاس‌های کنکوری بهره بگیرند. 

نکات مثبت کلاس‌های کنکوری

کلاس کنکور مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند در موفقیت داوطلبان کنکور سراسری نقش پررنگی باشد. در این کلاس‌ها روند تدریس از قبل تعیین می‌شود و تمام دروس طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و مناسب پیش می‌رود. این موضوع باعث می‌شود دانش‌آموزان با برنامه مطالعاتی پیش بروند و مباحث مرتبط با یکدیگر را به‌خوبی فرابگیرند. این امر هم‌چنین سبب می‌شود دانش‌آموز دچار خستگی  ناشی از خودآموزی نشده و درس را به‌صورت کامل از اساتید باتجربه بیاموزد. در کلاس‌های کنکوری، دوره‌های تست‌زنی و جمع‌بندی وجود دارد. این دوره‌ها تأثیر زیادی در بالا رفتن راندمان داوطلبان دارند و موجب آشنایی آن‌ها با فضا و جو کنکور سراسری می‌شوند. 

از دیگر نکات مثبت کلاس کنکور می‌توان به حضور اساتید خبره و آشنا با قالب سؤالات کنکوری اشاره کرد. این مدرس‌ها با توجه به مسئولیتی که بر عهده دارند، همیشه دانش خود را به‌روز نگه می‌دارند. این موضوع باعث می‌شود سؤالات کنکور سال‌های گذشته از طریق روش‌های ساده‌تر و سریع‌تر به دانش‌‌آموزان تدریس شود. 

نکته مهمی که در روند کلاس‌های کنکوری به‌وفور دیده می‌شود، آموزش هم‌زمان قسمت‌های مرتبط کتب درسی در پایه‌های مختلف است. برای مثال، یک موضوع که در پایه دهم مقدمه آن گفته شده و در پایه یازدهم و دوازدهم به‌صورت کامل در کتب درسی قرار گرفته است، در کلاس کنکوری هم‌زمان تدریس شده (مخصوص سال آخر) و به‌صورت کامل تست‌های مرتبط با آن مبحث تمرین و تکرار می‌شود. 

شرکت در کلاس‌های کنکوری چه مضراتی دارد؟

شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی به‌طورکلی برای داوطلبان مضر نخواهد بود؛ اما این کلاس‌ها گاهی می‌توانند برخلاف هدفی که دارند، شما را از مسیر موفقیت دور کنند. بعضی از داوطلبان در اغلب دروس شرایط ایده‌آلی داشته و عملاً هیچ مشکلی ندارند. در این شرایط ثبت‌نام کلاس کنکور کار بسیار اشتباهی است. زیرا شرکت در این کلاس‌ها زمان بسیار زیادی از دانش‌آموزان می‌گیرد. درحالی‌که این وقت اتلاف شده می‌تواند در جهت تست‌زنی و مرور مباحث گذشته استفاده شود. درنتیجه شرکت در کلاس‌های کنکوری بدون در نظر گرفتن شرایط می‌توانند مانع پیشرفت شوند. 

متأسفانه برخی از آموزشگاه‌ها و مراکز کنکوری با تبلیغات دروغین و ذات پول‌پرستانه، بسیاری از دانش‌آموزان را مجاب به شرکت در کلاس‌های خود می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاقات داوطلبان ابتدا باید از سابقه آموزشگاه و اسامی اساتید آن اطلاعات کافی به دست بیاورند؛ سپس با سنجیدن شرایط و آشنایی با نحوه تدریس تصمیم بگیرند که آیا کلاس‌ها می‌توانند مفید برای آن‌ها باشند؛ یا آن‌ها را از مسیر درست خارج می‌کنند. با رعایت کردن نکات بالا و در نظر گرفتن توضیحات، داوطلبان می‌توانند با خیال راحت در کلاس کنکور مناسب ثبت‌نام کنند.

شرکت در کلاس کنکوری می‌تواند مسیر موفقیت را بسیار هموارتر کند. دانش‌آموزان در این کلاس‌ها می‌توانند به‌راحتی ایرادات و سؤالات خود را به‌صورت حضوری از دبیر بپرسند و رفع اشکال کنند. خستگی ناشی از رفت‌وبرگشت کلاس‌ها و هم‌چنین انرژی زیادی که در طول کلاس از دانش‌آموز گرفته می‌شود، ممکن است در طولانی‌مدت باعث زده شدن دانش‌آموز از درس شود. درنتیجه هنگام ثبت‌نام کلاس‌های کنکوری، سعی کنید دروسی که برای بهبود عملکرد شما الزامی هستند را انتخاب کنید.

با ما تماس بگیرید

۰۴۱۶۲۶۶ - ۰۹۰۳۱۲۷۲۰۸۷
۰۹۱۴۲۳۸۹۸۵۳ - ۰۹۳۷۰۹۹۳۹۳۳
۰۹۱۲۰۸۷۹۳۵۰