logo
زمان رفتن به کلاس کنکور

آمادگی برای کنکور و انتخاب منابع همیشه موضوع بسیار مهمی برای دانش‌آموزان بوده است. برخلاف گذشته، امروزه آموزشگاه‌ها و منابع آموزشی زیادی در راستای کنکور به وجود آمده‌اند که تنها خدمات مربوط به کنکور را ارائه می‌دهند. اما سؤال اینجاست که بهترین آموزشگاه، بهترین منابع و بهترین زمان برای شروع کردن کنکور چیست؟ البته که یک نسخه را نمی‌توان برای همه پیچید و پاسخ این سؤالات با توجه به شرایط، برای هر شخص متفاوت است. بنابراین، در ادامه بهترین زمان شرکت در کلاس‌های کنکوری را با در نظر داشتن جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم. 

بهترین سن آمادگی برای کنکور

اولین و اصلی‌ترین دلیل به وجود آمدن مراکز و آموزشگاه‌های کنکوری، کمبودها و نواقص مدارس در آموزش و آماده‌سازی دانش‌آموزان با توجه به نقاط ضعف و قوت آن‌ها بوده است. با توجه به تفاوت دانش‌آموزان، ملزم کردن همه آن‌ها به آماده شدن از یک سن خاص برای موفقیت در کنکور، امری کاملاً نابجا و تخریب‌کننده است. هرکسی در طول دوران تحصیلی خود متوجه می‌شود که هوش محاسباتی یا حفظ کردنی دارد و یا چه مدت‌زمانی را باید صرف یادگرفتن هر مبحث کند. برای مثال، فردی برای یادگیری مبحث مثلثات ۲۵ ساعت زمان لازم دارد. درحالی‌که یادگیری همین مبحث برای فرد دیگری تنها ۱۴ ساعت زمان می‌برد.

همچنین باید در نظر داشت که دانش‌آموز اول که مدت‌زمان بیشتری را صرف یادگیری مثلثات کرده، می‌تواند با یادگیری سریع‌تر سایر دروس این مورد را جبران کند؛ چراکه این فرد ممکن است در مبحث مشتق یادگیری سریع‌تری نسبت به فرد دوم داشته باشد. یعنی این دانش‌آموز ممکن است در زمینه مثلثات کمی ضعیف عمل کند، اما در سایر دروس قدرت یادگیری بیشتری داشته باشد. این مثال ساده به‌خوبی می‌تواند نشان دهد که در نظر گرفتن تفاوت دانش‌آموزان تا چه حد مهم است. برای اینکه بتوانیم این موضوع را به‌خوبی مدیریت کنیم، به برنامه‌ریزی نیاز خواهیم داشت. 

داشتن برنامه‌ ریزی، مهم‌ترین عامل موفقیت در کنکور

دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی شرایط و عادت‌های بخصوصی دارند که تأثیر چشمگیری بر روی روند مطالعاتی آن‌ها می‌گذارند. همان‌طور که اشاره شد، مدت‌زمان یادگیری هر مبحث با مباحث دیگر برای هر دانش‌آموز متفاوت است. بنابراین، برای مدیریت صحیح تایم مطالعاتی دانش‌آموزان باید این تفاوت‌ها را در نظر گرفت و یک برنامه‌ریزی مناسب ایجاد کرد. برنامه‌ریزی یکی از مسائل قابل‌تأمل و پراهمیت برای موفقیت در مسیر کنکور است. برای داشتن برنامه‌ریزی جامع و کامل، انتخاب مشاور و پشتیبان تحصیلی بهترین گزینه است. 

برنامه‌ریزی با توجه به نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان، جزو وظایف اصلی مشاوران و پشتیبان‌های تحصیلی محسوب می‌شود. درواقع این نوع برنامه‌ریزی است که می‌تواند کلید موفقیت در کنکور را در دست داوطلبان قرار دهد. بنابراین، قبل از انتخاب مشاور تحصیلی باید برخی نکات را به‌خوبی در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین مشاور تحصیلی را برای فرزند خود انتخاب کنید. 

مهم‌ترین معیار انتخاب مشاور تحصیلی، سابقه کاری و نوع برخورد او با سایر دانش‌آموزان است که توانایی‌های وی در راهنمایی و برنامه‌ریزی مناسب را مشخص می‌کند. بنابراین، در ملاقات اول با مشاور تحصیلی سعی کنید اطلاعات و دانش او در زمینه تحصیلی را محک بزنید. در ادامه گفتگو سعی کنید از سوابق او (مشاور تحصیلی) و رتبه دانش‌آموزان سال‌های گذشته اطلاعاتی به دست بیاورید.

از چه زمانی مطالعه کنکور را آغاز کنیم؟

زمان شروع آماده‌سازی دانش‌آموز برای کنکور، به موارد زیادی بستگی دارد که هر یک از آن‌ها نقش قابل‌توجهی در موفقیت او دارند. مهم‌ترین آن‌ها، علاقه و انگیزه خود دانش‌آموز است. اگر دانش‌آموز از همان مقطع اول راهنمایی (متوسطه اول) علاقه و انگیزه کافی برای درس خواندن و آماده شدن برای کنکور داشته باشد، والدین با شرکت دادن او در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌ها می‌توانند مسیر موفقیت را محیا کنید. 

زمان مناسب برای شروع آماده‌سازی دانش‌آموز درواقع همان موقعی است که دانش‌آموز قادر به درک و یادگیری مباحث کنکوری باشد. اگر عجول باشید، ممکن است زمانی را انتخاب کنید که دانش‌آموزان هنوز قادر به تحلیل مباحث کنکوری در ذهن خود نیستند. این امر باعث می‌شود برخی اولیا اشتباه فرزند خود را بی‌علاقه و بی‌اهمیت به کنکور و درس خواندن در نظر بگیرند یا دانش‌آموز از درس زده شود.

شاید یک مثال ساده به شما کمک کند که متوجه شوید پافشاری و اصرار تنها موجب سرافکندگی و کاهش اعتمادبه‌نفس فرزندان شما می‌شود. برای نمونه، مبحث انتگرال یا فلسفه را در نظر بگیرید. این مباحث به علت پیچیدگی در سال‌های آخر تحصیلی تدریس می‌شوند. حال فرض کنید که انتگرال در کلاس چهارم ابتدایی آموزش داده می‌شد. در این صورت چه اتفاقی می‌افتاد؟ درست است! هیچ دانش‌آموزی نمی‌توانست این مطالب را به‌خوبی فرابگیرد. با توجه به این مثال، آیا هنوزم هم فکر می‌کنید که دانش‌آموز کلاس چهارم ابتدایی شما بی‌اهمیت به درس و آینده خود است؟ خیر! زیرا او هنوز توانایی و آمادگی ذهنی لازم برای یادگیری مباحث را ندارد.

انتخاب زمان مشخص و دقیق برای شروع مطالعه کنکور از سوی والدین اشتباهی است که بعضی از خانواده‌های ایرانی مرتکب آن می‌شوند. اگر دانش‌آموز شما مقاطع راهنمایی را سپری کرده و هنوز فرایند کنکور در ذهن او شکل نگرفته، جای نگرانی نیست. بهترین کار در این زمان، آشنایی با موسسه‌های کنکوری معتبر و استفاده از مشاوره آن‌هاست. موسسه اپکس آنلاین این مسئله را به‌خوبی و از راه درست حل‌وفصل می‌کند. در این موسسه مشاورین تحصیلی دارای سابقه کار و سابقه تحصیلی بسیار ویژه‌ای هستند و می‌توانند راه‌حل‌های مناسبی را به شما پیشنهاد کنند.

کلاس‌ های کنکوری 

کلاس‌های کنکوری خوبه یا بد؟ از چه زمانی باید کلاس کنکور رفت؟ کلاس کنکور کجا برم؟ این سؤالات همیشه و همیشه جزو مشکلات دانش‌آموزان مقطع دبیرستان بوده و تا زمان برگزاری کنکور ادامه خواهد داشت. کلاس‌های کنکوری محل بسیار مناسبی برای پیشرفت دانش‌آموزان هستند. این کلاس‌ها مباحث متفاوتی نسبت به کتب درسی ندارند؛ بلکه به‌صورت منظم و توسط اساتید نمونه تدریس می‌شوند. در کلاس‌های کنکوری دانش‌آموز در یک پروسه از قبل برنامه‌ریزی‌شده قرار می‌گیرد. یعنی از همان روز اول که ثبت‌نام کلاس آغاز می‌شود تا جلسه آخر، همه‌چیز شامل برنامه کلاسی، آزمون‌ها و حتی کتاب‌های تست از قبل تعیین و برنامه‌ریزی شده و محتوا به‎صورت اصولی به دانش‌آموز تدریس می‌شود. 

کلاس‌های کنکوری در کنار مزایای متعدد، می‌توانند برای برخی دانش‌آموزان جنبه منفی نیز داشته باشند. شرکت در کلاس‌های کنکوری از همان پایه اول راهنمایی موجب می‌شود وقت آزاد و تفریحات بسیار زیادی از دانش‌آموز سلب شود؛ چراکه دانش‌آموز علاوه بر مدرسه باید ساعات نسبتاً زیادی را در کلاس‌های کنکوری سپری کند. این موضوع ازنظر آینده تحصیلی تأثیر بسیار مثبتی بر روی دانش‌آموزان دارد؛ اما ازلحاظ جسمی و روحی ممکن است دانش‌آموز تحت‌فشار قرار بگیرد. بهترین راهکار برای جلوگیری از این اتفاق، در نظر گرفتن زمان تفریح برای دانش‌آموزان است.

اگر فرزند شما از همان پایه اول راهنمایی در کلاس‌های کنکوری شرکت کرد، سعی کنید دروس اضافی را برای او در نظر نگیرید. در چنین شرایطی مشاوران اپکس سعی می‌کنند دروسی که در آن ضعیف است را پیدا کرده و زمان و انرژی را صرف تقویت آن‌ها کنند. در مقاطع بعدی علل خصوص دبیرستان (متوسطه دوم) فرایند کلاس‌های کنکوری نقش پررنگ‌تری در روند آماده‌سازی دانش‌آموزان پیدا می‌کنند. در این بازه تحصیلی اغلب دانش‌آموزان ازنظر ذهنی آماده پذیرش مباحث کنکوری هستند و سعی می‌کنند از تمام توانایی خود در این راستا بهره بگیرند. همین موضوع موجب می‌شود دانش‌آموزان به سمت کلاس‌های کنکوری جذب شوند. 

متوسطه اول بهترین زمان برای شروع کلاس‌ های کنکوری

درست در اولین تابستان پایه هفتم، درحالی‌که اغلب دانش‌آموزان به فکر بازی و تفریح هستند؛ برخی از دانش‌آموزان آینده‌نگر سعی در آماده‌سازی خود برای کنکور دارند. در این مقطع هر دانش‌آموز ازلحاظ زمانی فرصت‌ بسیار مناسبی دارد و می‌تواند بدون فشار ذهنی، مباحث مرتبط با کنکور را به‌خوبی جمع‌بندی کند. معمولاً در این مقطع نیازی نیست کلاس‌های کنکوری را به‌صورت فشرده در جدول برنامه‌ریزی قرار دهید؛ چراکه موجب می‌شود در طولانی‌مدت از درس و کتاب زده شوید. درنتیجه پایه اول متوسطه اول بهترین زمان آمادگی برای کنکور است که کم‌تر دانش‌آموزی به آن توجه می‌کند.

روزی چند ساعت کلاس کنکوری شرکت کنم؟

شرکت در کلاس‌های کنکوری در وهله اول بستگی به شرایط دانش‌آموز دارد. بعضی از دانش‌آموزان نمی‌توانند فشار جسمی حاصل از کلاس‌های کنکوری و کلاس‌های مدرسه را هم‌زمان تحمل کنند؛ درنتیجه بازدهی آن‌ها کمتر شده و نمی‌توانند به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنند. این دسته از دانش‌آموزان باید کلاس‌های کنکوری که در طی سال تحصیلی برگزار می‌شوند را سبک‌تر کنند. سپس برای جبران، زمان کلاس‌های روزانه خود را در فصل تابستان و زمانی که مدارس تعطیل هستند، افزایش دهند. در این حالت دانش‌آموزان دچار خستگی نمی‌شوند و سطح یادگیری و عملکرد آن‌ها در تمرینات با اختلال مواجه نمی‌شود. 

در موارد متعددی می‌بینیم که دانش‌آموزان به‌خوبی با کلاس‌های کنکوری هماهنگ شده‌اند و فشار زیادی به آن‌ها وارد نمی‌شود. این حالت در ماه‌های اول عادی است؛ اما ممکن است دانش‌آموز در ادامه این روند، دچار خستگی و سردرگمی شود. در چنین شرایطی مشاوران اپکس توصیه می‌کنند که حتماً برخی از کلاس‌ها را کوتاه و یا کنسل کنید. روزانه دو تا سه ساعت شرکت در کلاس‌های کنکوری بهترین حالت ممکن برای دانش‌آموزان است. این میزان شرکت در کلاس کنکوری طی سال تحصیلی پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است در طول تابستان این مقدار در نظر گرفته شود؛ زیرا شرکت در کلاس‌های مدرسه و کلاس‌های کنکوری به‌صورت هم‌زمان و هفت روز هفته، موجب خستگی و کاهش بازدهی دانش‌آموزان می‌شود.

آیا متوسطه دوم زمان مناسبی برای شرکت در کلاس‌ های کنکوری است؟

متوسطه دوم مهم‌ترین مقطع تحصیلی دانش‌آموزان به‌حساب می‌آید و کنکور سراسری بیش‌ازپیش به آن‌ها نزدیک است. برای موفقیت در کنکور دانش‌آموزان باید در این دوره تحصیلی از تمام توان خود استفاده کنند تا بتوانند در دانشگاه‌های معتبر پذیرفته شوند. شرکت در کلاس‌های کنکوری در این بازه زمانی بیش از هر زمان دیگری به دانش‌آموزان توصیه می‌شود. بهترین زمان برای آغاز ثبت‌نام در این کلاس‌ها، فصل تابستان است. در این سه ماه دانش‌آموزان برنامه اضافی ندارند و می‌توانند از تمام وقت خود برای آماده شدن در کنکور سراسری استفاده کنند. 

شروع کلاس کنکوری برای دهمی‌ ها

ایده‌آل‌ترین زمان ممکن برای استارت زدن کنکور، پایه دهم است؛ در این پایه دانش‌آموز به‌اندازه کافی وقت برای آمادگی داشته و می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق به نتایج دلخواه خود برسد. شاید از پایه دهم سؤالات محدودی در کنکور سراسری استفاده شود، اما مباحث این مقطع، پایه و زیرساخت تمام مباحث پایه یازدهم و دوازدهم است. درنتیجه اگر دروس این مقطع به‌خوبی جمع‌بندی نشوند، در پایه‌های بعدی دانش‌آموز با مشکل جدی مواجه خواهد شد. 

کلاس کنکوری در پایه یازدهم 

شرکت کردن در کلاس‌های کنکوری برای دانش‌آموزان پایه یازدهم اهمیت زیادی دارد. دانش‌آموزان این پایه، سال گذشته را از دست داده و باید تلاش بیشتری برای جبران آن انجام دهند. خبر خوب برای این دانش‌آموزان وجود دوره‌های جمع‌بندی در کلاس‌های کنکوری است؛ در این کلاس‌ها سعی می‌شود تمام مباحث مربوط به سال گذشته که سهمی در سؤالات کنکور سراسری دارند، مجدداً تدریس و یادآوری شوند. این امر موجب می‌شود تا حد قابل‌توجهی پایه دهم جمع‌بندی شده و دانش‌آموز با درک بهتری از مباحث پایه، در کلاس‌های کنکوری شرکت کنند.

پایه دوازدهم مهم‌ ترین سال کنکور

متأسفانه اغلب دانش‌آموزان به علت سهل‌انگاری و یا نداشتن هدف، کنکور سراسری را نادیده می‌گیرند. درحالی‌که کنکور سراسری درواقع پلی بزرگ به سمت موفقیت در آینده محسوب می‌شود و باید از آن نهایت استفاده را کرد. حال اگر در پایه دوازدهم تحصیلی قرار دارید و تازه فکر کنکور در ذهن شما قرار گرفته است، لازم نیست نگران باشید. بدون شک شما در مقایسه با پایه‌های دهم و یازدهم کمی عقب‌تر هستید؛ اما همچنان می‌توانید با تلاش بیشتر این فاصله را جبران کرده و بهترین نتیجه را کسب کنید. در این مقطع، شرکت در کلاس‌های کنکوری امری الزامی است. چراکه بازه زمانی کوتاهی تا کنکور باقی مانده و شما نیازمند سرعت و سادگی بیشتر در تدریس هستید. علاوه بر این، در کلاس‌های کنکوری پایه دوازدهم جمع‌بندی متناسب با کنکور برنامه‌ریزی می‌شود که درصد آمادگی دانش‌آموزان را بالاتر خواهد برد. 

انتخاب کلاس کنکوری مناسب

برخی خانواده‌های ایرانی از روی شنیده‌ها و بدون تحقیق و پرس‌وجو، فرزندان خود را در کلاس‌های کنکوری ثبت‌نام می‌کنند. این موضوع اهمیت بسیار زیادی در مسیر موفقیت دانش‌آموزان دارد که به‌شدت نادیده گرفته می‌شود. بزرگ بودن نام یک موسسه یا مرکز آموزشی به‌هیچ‌وجه دلیل بر مناسب بودن آن برای همه دانش‌آموزان نیست. برای انتخاب کلاس کنکوری مناسب، شما باید ابتدا یک مشاور تحصیلی خوب برای فرزند خود انتخاب کنید. سپس از طریق مشاور می‌توانید با موسسه‌های خوب و باسابقه آشنا شده و اساتید باتجربه و مناسبی برای فرزند خود در نظر بگیرید. در موسسه اپکس آنلاین شما می‌توانید با بهترین مشاوران تحصیلی گفت‌وگو کنید و در این راستا انتخاب کاملی داشته باشید. 

همه توصیه‌ها و فرایندهای ذکرشده، تنها نیمی از مسیر انتخاب کلاس کنکوری مناسب بود. نیمه مهم و تأثیرگذار این مسیر مربوط به دانش‌آموزان است که باید با کلاس‌های کنکوری ارتباط برقرار کنند. در برخی موارد به دلیل تکمیل شدن فرایند ثبت‌نام، دانش‌آموزان علی‌رغم میل باطنی، مجبورند در کلاس‌های کنکوری شرکت کنند. قبل از برداشتن کلاس‌ کنکوری، ارزیابی اساتید و ارتباط گرفتن دانش‌آموز با نحوه تدریس دبیر باید بررسی شود. به‌وفور دیده شده است که دبیر جزو اساتید خوب در کشور بوده، اما دانش‌آموز نتوانسته با شیوه تدریس او ارتباط برقرار کند. به همین علت باید به این نکات توجه داشته باشید تا در انتخاب کلاس‌های کنکوری با مشکل مواجه نشوید.

تأثیر کلاس کنکوری درنتیجه گیری

شرکت کردن در کلاس‌های کنکوری به این معنی نیست که شما حتماً جزو رتبه‌های برتر خواهید بود؛ چراکه اگر این موضوع صحت داشت، تقریباً نصف دانش‌آموزان هرسال، جزو نفرات برتر کنکور بودند. اما به نظر شما این موضوع حقیقت دارد؟ کلاس‌های کنکوری در روند نتیجه‌گیری شما نسبی عمل می‌کنند. یعنی اگر در کلاس‌های کنکوری شرکت کنید و تمام محتوای درسی را قدم‌به‌قدم با برنامه‌ریزی یاد بگیرید، بدون شک به خواسته خود خواهید رسید. در مقابل اگر در این کلاس‌ها شرکت کنید و تلاشی صورت نگیرد، قطعاً با شکست مواجه خواهید شد. 

تقریباً نیمی از دانش‌آموزان کنکوری، در کلاس‌های کنکوری شرکت نمی‌کنند. این دانش‌آموزان نیز در بسیاری از موارد به خواسته‌های خود می‌رسند و جزو رتبه‌های برتر هستند. مزیت و تفاوتی که کلاس‌های کنکوری برای دانش‌‌آموزان ایجاد می‌کنند، راحتی و نظم در مطالعه کردن است. در کلاس‌های کنکوری خبر خاصی نیست و همان محتوای درسی با روش‌های ساده‌تر و با توجه به سؤالات کنکور سال‌های گذشته، به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. درواقع کلاس‌های کنکوری نور سبز و کلید راه دانش‌آموزان هستند که مسیر رسیدن به موفقیت را بسیار هموار می‌کنند.

زمان خاصی که به‌طور قطعی برای کلاس‌های کنکوری در نظر گرفته شود، وجود ندارد. این موضوع برای هر دانش‌‌آموز متفاوت است و باید از طریق مشاوره و ذهنیت خود دانش‌آموز تعیین شود. برای شرکت در کلاس‌های کنکوری سعی کنید دروسی که در آن‌ها استعداد دارید و یا اهمیت چندانی در برنامه‌ریزی شما ندارند، انتخاب نکنید. این موضوع موجب می‌شود وقت آزاد بیشتری داشته باشید و آن را به تمرین و تست زدن اختصاص دهید. در این مورد به منابع و کتب آموزشی معتبر نیاز دارید که معمولاً به صلاح‌دید مشاور تحصیلی و متناسب با نیاز هر دانش‌آموز تعیین می‌شود.

با ما تماس بگیرید

۰۴۱۶۲۶۶ - ۰۹۰۳۱۲۷۲۰۸۷
۰۹۱۴۲۳۸۹۸۵۳ - ۰۹۳۷۰۹۹۳۹۳۳
۰۹۳۰۸۸۱۶۱۷۶ - ۰۹۱۲۰۸۱۶۵۶۸