logo
برای کنکور از کلاس چندم شروع کنم

برای اینکه در کنکور به موفقیت برسید باید از چند ماه یا حتی چند سال قبل تر شروع کنید. کنکور یک رقابت سراسری است و کسب رتبه در یک رقابت سراسری کار آسانی نیست. به یاد داشته باشید که بالاترین رتبه های کنکور معمولا به افرادی اختصاص دارد که زمان زیادی برای آماده سازی خود و رسیدن به موفقیت در کنکور تلاش کرده اند. اما برای کسب رتبه خوب در کنکور باید از کلاس چندم شروع کنیم؟ این سؤالی است که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ بدهیم.

بهترین فرصت های آماده شدن برای کنکور

در طول تحصیل، فرصت های زیادی برای مطالعه دروس و آماده شدن برای کنکور وجود دارد. با این حال، همچنان مهم است که با بهترین زمان ها برای مطالعه دروس کنکور آشنا شوید. در ادامه مقاله به بهترین فرصت های آماده شدن برای کنکور خواهیم پرداخت: 

۱- تعطیلات تابستان

شاید این سؤال که «برای کنکور باید از کلاس چندم شروع کنم؟» در ذهن شما نیز بچرخد. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که یکی از بهترین فرصت های شما تعطیلات تابستانی است. برای مثال، دانش آموزی که پایه یازدهم را به پایان رسانده است، می‌تواند از وقت آزادی که در تعطیلات تابستانی دارد استفاده کرده و دروس پایه‌های دهم و یازدهم را مرور کند. حتی می‌تواند وقتی را برای پیشخوانی دروس پایه دوازدهم اختصاص بدهد. 

اما قبل از شروع به مطالعه در تعطیلات تابستانی، باید به این سؤال پاسخ دهید: «در تعطیلات تابستانی باید از دروس کدام پایه شروع کنیم؟ دروس پایه دهم یا دروس پایه یازدهم؟». اگر بتوانید پاسخ درست این سؤال را پیدا کنید، می‌توانید برنامه‌ریزی خوبی برای مطالعه دروس کنکور داشته باشید. 

ابتدا باید بدانید که برخی از دروس پایه یازدهم پیش نیاز هایی در پایه دهم دارند که بدون مطالعه آن‌ها نمی‌توانید درک درستی از مباحث پایه یازدهم داشته باشید. از سوی دیگر، شما پایه یازدهم را به تازگی به پایان رسانده اید و احتمالاً بسیاری از مطالب آن هنوز در ذهن شما باشد. بنابراین، در صورتی که با مطالعه دروس این مقطع تحصیلی شروع کنیم، مطالب پایه یازدهم در ذهن شما تثبیت خواهد شد.

راه حل: بنابراین، شما بین یک دوراهی قرار گرفته اید که انتخاب هر یک از این راه‌ها مزایا و معایبی را به دنبال دارد. اما آیا راهکار دیگری هم میتوان برای آن پیدا کرد؟ درواقع بهتر است هر دانش آموز با توجه به شرایط خود، برای تابستان برنامه‌ریزی کند؛ اما شاید یک روش ترکیبی بتواند برای شما کارآمدتر از دو روش قبلی باشد. شما در این روش به مطالعه دروس پایه دهم و یازدهم بصورت هم‌زمان خواهید پرداخت. در این حالت مطالعات شما انسجام بیشتری خواهد داشت و می‌توانید علاوه بر تثبیت دروس پایه یازدهم به مطالعه پیش نیاز ها هم  بپردازید.

۲- آغاز مهرماه

قطعاً تابستان فرصت بسیار مناسبی برای دروس کنکور است؛ اما عده زیادی این فرصت طلایی را از دست میدهند. بنابراین، یکی از زمان های مناسب برای این دسته افراد، ابتدای مهرماه است. این داوطلبان برای جبران تابستان از دست رفته می‌توانند از آغاز مهر ماه مطالعه و تست زنی برای دروس کنکور را شروع کنند. 

دانش آموزان در این زمان به کلاس‌های درس بازمی گردند. همین موضوع تا حد زیادی به دانش آموزان کمک میکند که از لحاظ ذهنی برای شروع مجدد درس خواندن آماده شوند. آغاز مهرماه شاید آخرین فرصتی است که برای برنامه ریزی منطقی و بدون تعجیل دارید.

نکات مهم برای مطالعه کنکور در آغاز مهرماه

آماده شدن برای کنکور از مهرماه فرصت مناسبی را در اختیار داوطلبان قرار میدهد؛ اما در این میان باید به چند نکته توجه داشت. از یک طرف، شما در این زمان مشغول به تحصیل در پایه دوازدهم هستید و از سوی دیگر، باید به مطالعه دروس کنکور بپردازید. بنابراین، شما به یک برنامه‌ریزی خوب و منطقی برای کاهش فشار و استرس نیاز دارید.

در این تاریخ فاصله زیادی تا کنکور ندارید. بنابراین، بهتر است تست زنی و شرکت در آزمون های آزمایشی را شروع کنید. موفقیت در این آزمون ها بیش از هر چیز شما را برای کنکور آماده می کند. به قول شاعر، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود! در فرصت باقی مانده به صورت منطقی تلاش کنید و بیش از حد به خود فشار نیاورید. بنابراین، همانطور که برای درس خواندن خود برنامه‌ریزی می‌کنید، زمان هایی را نیز به تفریح و استراحت خود اختصاص دهید.

 اگر با یک نظم خاص و برنامه ریزی هدفمند پیش بروید، رفته‌رفته میتوانید شاهد پیشرفت و بهبود عملکرد خود در آزمون های شبیه سازی شده باشید. سعی کنید طوری درس بخوانید که از درس خواندن لذت ببرید و برای رسیدن به سکوی پرتابی به نام کنکور و پرواز به سوی موفقیت، پر انرژی ادامه دهید. فراموش نکنید که نتیجه درس خواندن بدون برنامه، مداوم و بی کیفیت تنها سردرد و ناامیدی است!

نکته کلیدی

فراموش نکنید شما از آغاز مهرماه در جریان تحصیل قرار میگیرید و آماده شدن برای کنکور در فضای پر جنب و جوش مدرسه بسیار آسان‌تر است. علاوه بر این، شما در این زمان با معلم دروس مختلف در ارتباط هستید. بنابراین، می‌توانید از این فرصت جذاب استفاده کرده و در حل مسائل دشوار از دبیران خود کمک بگیرید.

هشدار

سعی کنید تا قبل از عید نوروز مطالعه دروس کنکور را به پایان برسانید. شما ۶ ماه تا کنکور زمان دارید و باید از این زمان به خوبی استفاده کنید. مطالعه بعد از عید نوروز سخت و خسته‌کننده بوده و با استرس بیشتری همراه خواهد بود. پس کار را به دقیقه ۹۰ نیاندازید!

۳. آغاز دی ماه

برای کنکور از کلاس چندم شروع کنیم؟ فرصت اول شما تابستان است. سپس با شروع مهرماه و بعد از آن آغاز دی ماه یک فرصت دیگر برای مطالعه دروس کنکور دارید. 

اکنون تابستان و پاییز به پایان رسیده است و وارد زمستان می شویم! گرچه فرصت های خوبی را برای مطالعه دروس کنکور از دست داده‌اید؛ اما هنوز هم شانس مطالعه دروس و قبولی در کنکور را دارید. پس بهتر است امیدوار باشید. توصیه ما این است که قبل از دی ماه مطالعات خود  را آغاز کنید. هر چه زودتر بهتر! 

نکات مهم برای مطالعه کنکور در آغاز دی ماه

در صورتی که در دی ماه می‌خواهید مطالعات خود را شروع کنید، قاعدتا فرصت شما محدودتر و کار شما سخت تر خواهد بود. دی ماه تیر آخر شما است؛ فرصت مطالعاتی که اگر از دست رفتن آن به معنای کاهش شدید شانس قبولی در کنکور است. حالا اگر انتخاب درست را انجام داده‌اید به نکات زیر توجه کنید.

در رؤیایی ترین سناریوی ممکن نیز باید مطالعات کنکور خود را در آغاز دی ماه شروع کنید تا رتبه خوبی در کنکور به دست بیاورید. بنابراین، به هیچ وجه در فکر آغاز مطالعات کنکور پس از عید نوروز نباشید. شروع مطالعه در این ماه بیش از هر چیز نیاز به تمرکز دارد. بنابراین، باید زمان سایر برنامه ها و امور خود را محدود کنید. وقت زیادی صرف انتخاب منبع نکنید؛ چون فرصت چندانی باقی نمانده است.

 در مطالعه جدی باشید. بدانید تلفن همراه و سوشال مدیا در این شرایط بزرگترین دشمن موفقیت شما است. از افراد باتجربه مشاوره بگیرید، تمرکز کنید، تمرکز کنید و بازهم تمرکز داشته باشید. در نهایت بدانید که تست زنی یک راه حل خوب برای یادگیری دروس کنکور در زمان کوتاه است.

با ما تماس بگیرید

۰۴۱۶۲۶۶ - ۰۹۰۳۱۲۷۲۰۸۷
۰۹۱۴۲۳۸۹۸۵۳ - ۰۹۳۷۰۹۹۳۹۳۳
۰۹۱۲۰۸۷۹۳۵۰